Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadynił się piękny, zabytkowy park w Durągu - Festiwal Dyni (WIDEO)

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Wideo
od 16 lat
Jeszcze kilka lat temu, zaprojektowany w 1871 roku przez samego Johannesa Larassa, park w Durągu, był zaniedbany i zapomniany. Starania Gminy Ostróda odmieniły go diametralnie i nadały mu nowe życie. To kolejna udana inwestycja w ramach rządowych programów renowacji i rewitalizacji zabytków na terenie naszego regionu. Dziś, to fantastyczne założenie parkowe, wręcz zatętniło życiem, stało się areną i gospodarzem kolejnej wystrzałowej imprezy gminnej. Wiatr hulał, jesienne słonce dopisało, Festiwal Dyni w Durągu odwiedziły tłumy gości.
Festiwal Dyni w Durągu
Wojciech Gawor
od 16 lat

Wójt Gminy Wiejskiej Ostróda, Bogusław Fijas, potrafi wykorzystać potężne środki finansowe, jakie w ostatnich latach napływają na Warmię i Mazury. Drogi, chodniki, wodociągi czy świetlice wiejskie. Park jest jedną z perełek, wyjątkowo atrakcyjną. Nie było by takich historycznych zmian w Gminie Ostróda, gdyby nie świetna współpraca samorządu z rządem.

Stąd obecność na Festynie parlamentarzystów tej ziemi, Senator Bogusławy Orzechowskiej i Posła Roberta Gontarza, zawsze otwartych na działania wspierające nasz region. Na zupę z dyni wpadł również, Minister Aktywów Państwowych, Andrzej Śliwka.

Festiwal Dyni w Durągu, Andrzej Śliwka
Wojciech Gawor

Nie dałoby się zorganizować tak udanej i bogatej w atrakcje imprezy, beż zaangażowania Kół Gospodyń Wiejskich i Strażaków. Oraz finansowego wsparcia ze strony zawsze życzliwego KOWR z Olsztyna. Nad parkową sadzawką odbył się subtelny koncert Warmińsko – Mazurskiego Kwartetu Smyczkowego. Oczywiście królowały smakowitości, nie tylko dyniowego pochodzenia, zaciekawiało stoisko poszukiwaczy z Pogranicza i pokazy jazdy konnej Ułanów Krechowieckich. Dla dzieci były urocze kucyki, obowiązkowe dmuchańce i warsztaty edukacyjne.

Festiwal Dyni w Durągu, Bogusława Orzechowska
Wojciech Gawor

Durąg leży w obszarze NATURA 2000, będącym ostoją siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Ale Park w Durągu to także miejsce cenne z punktu widzenia historii. Projekt wykonał w 1871 roku Johannes Larass, znany i ceniony ówczesny projektant parków i ogrodów. Po rewitalizacji kilka lat temu, park odzyskał dawny blask i oprócz walorów czysto rekreacyjnych, wzbogacił się też o elementy edukacyjne.

Festiwal Dyni w Durągu, Robert Gontarz
Wojciech Gawor
Festiwal Dyni w Durągu
Wojciech Gawor

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostroda.naszemiasto.pl Nasze Miasto