MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grafiki samego Pabla Picassa zagościły na ostródzkim Zamku

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Muzeum w Ostródzie przygotowało niezwykle ciekawą ekspozycję. Kilkadziesiąt grafik wielkiego Pabla Picassa – głównie w technice litografii można zobaczyć w Sali Wystaw Czasowych na ostródzkim Zamku. W czwartek, 6 czerwca odbył się uroczysty wernisaż, połączony z prelekcją poświęconą geniuszowi sztuki.
Picasso na ostródzkim Zamku

Na Wystawie w ostródzkim muzeum zaprezentowane zostały litografie Pabla Picassa. Podzielone są one na trzy odrębne wystawy: Wojna i Pokój, Toros y Toreros, Los Toros. Prace udostępniła Galeria Epicentrum. Otwarcie wystawy PICASSO nastąpiło 6 czerwca 2024 r. o godzinie 17.00 w Sali Wystaw Czasowych Muzeum w Ostródzie. Obyło się bez fanfar i oficjalnych przemówień, mimo obecności nowych włodarzy miasta. Była za to możliwość rozmów o tym już ikonicznym artyście oraz tajnikach technik graficznych.

Wystawa będzie czynna od 06 czerwca, do 16 września 2024 roku

Kilkadziesiąt litografii i kilka prac w technice rotograwiury oraz światłodruku, tego wybitnego artysty, buntownika i geniusza będzie można podziwiać od 06 czerwca, do 16 września 2024 roku.

Na Zamku zobaczymy oczywiście, tylko bardzo drobny wycinek twórczości giganta kreacji, buntu i pracowitości. Znajdziemy, typowe dla jego twórczości prace przesiąknięte krwią byków z corridy, tematykę antywojenną, między innymi, litograficzne wersje wielkowymiarowego, malarskiego dyptyku Wojna I Pokój z lat 50-tych. Ale także, już tworzone na progu starości prace, o których mawiał, że są próbą powrotu do radości dziecięcego widzenia i kreacji świata.
Prezentowane grafiki to oryginalne wydruki wielonakładowe, o stosunkowo niskich cenach rynkowych, stąd też możliwość ich prezentacji w Ostródzie. Musimy sobie zdawać sprawę, że samo ubezpieczenie wystawy obrazów Picassa nad Drwęcą, kosztowałoby roczny budżet miasta... Cieszmy się zatem z tego co dostaliśmy, bo nawet tak wyrywkowa prezentacja twórczości Picassa, daje wgląd w duszę opanowanego pasją kreacji, Wielkiego Destruktora.

Litografia

Technika graficzna wykorzystująca idealnie wyszlifowany kamień, zwykle z węglanu wapnia CaCO3, na który nanosi się rysunek w lustrzanym odbiciu, za pomocą tłustej kredki litograficznej, lub specjalnej farby albo tuszu. Po przetarciu płyty lekko zakwaszonym roztworem gumy arabskiej, miejsca na powierzchni nie zawierające kredki (farby) nabierają właściwości hydrofilowych, czyli zwilżają się wodą i nie przyjmują, w odróżnieniu od miejsc pokrytych rysunkiem, nanoszonej później (za pomocą tamponu lub wałka) farby drukarskiej.

Odbitkę otrzymuje się przy pomocy prasy litograficznej — farba zostaje przeniesiona na papier dociskany do kamienia litograficznego. Po ponownym zwilżeniu kamienia i nałożeniu farby uzyskuje się kolejną odbitkę. Proces ten można powtarzać wielokrotnie. W celu otrzymania odbitki wielobarwnej przygotowuje się oddzielną formę drukową dla każdego koloru.

Wystawa daje nadzieję, że ostródzkie Muzeum, przygotuje mieszkańcom kolejne, tak unikalne atrakcje artystyczne. Sala Wystaw Czasowych ma trochę lepsze możliwości wystawiennicze, niż dawna galeria po drugiej stronie dziedzińca, obecnie prezentująca smakołyki napoleońskie. Bardzo przydałoby się wsparcie finansowe Ratusza, by Muzeum mogło zainstalować wreszcie, system oświetlenia, na jaki zasługuje, a niezbędny dla profesjonalnej prezentacji sztuk plastycznych.

Picasso na ostródzkim Zamku
Wojciech Gawor

Prace ze swoich zbiorów, udostępniła Galeria Epicentrum.

Galeria Epicentrum, z której pochodzą dzieła do, końca 2022 r. była galerią komercyjną zajmującą się wyłącznie sprzedażą dzieł sztuki i nie prowadziła organizacji wystaw. W zakresie sprzedaży i zakupu dzieł, współpracuje od wielu lat z najlepszymi domami aukcyjnymi w Polsce, takim jak: Desa Unicum, Agra-Art, Sopocki Dom Aukcyjny czy Polski Dom Aukcyjny.

Od początku 2023 roku, Galeria rozszerzyła działalność o udostępnianie zgromadzonych zbiorów jednostkom kulturalnym, by tym samym przyczynić się do propagowania i szerzenia tej formy sztuki. Wszystkie kolekcje są dziełami oryginalnym.

Nabywane są dzieła tylko i wyłącznie w renomowanych domach aukcyjnych, polskich i zagranicznych. Kolekcje poza polskimi domami pochodzą z domów aukcyjnych takich jak: IIPonte Milano Casa d'Aste, Kunst - und Auktionshaus Kleinhenz, Zisska & Lacher, Chauvire Courant, POUSSE-CORNET, Aktiebolaget Stockholms Auktionsverk, Pridham's , PESTEL-DEBORD, Briggs Auction, Inc, Millea Bros Ltd. - Miro Każda kolekcja jest badana pod kątem autentyczności i jest zawsze w 100 % zgodna z katalogami raisonné.

Picasso na ostródzkim Zamku
Wojciech Gawor
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostroda.naszemiasto.pl Nasze Miasto